خوراک ماهی کپور

ARKive image ARK019152 - Common carp

خوراک ماهی کپور معمولی

خوراک ماهی کپور معمولی بر اساس جدیدترین منابع اطلاعاتی روز دنیا فرموله شده است، در این خوراک با‌ استفاده از مواد اولیه با‌کیفیت، هضم‌پذیری بالا، سعی شده تمامی احتیاجات ماهی کپور معمولی در سنین مختلف تأمین شود.

کامل بودن خوراک از نظر تعادل مناسب تغذیه‌ای، وجود تمامی عناصر مورد نیاز، پروفایل مناسب اسیدهای چرب غیراشباع و اسیدهای آمینه ضروری و همچنین مقادیر مناسب پروتئین و انرژی سبب رشد و ضریب تبدیل غذایی مناسب و تکامل بهینه تمامی بافت‌های بدن ازجمله سیستم اسکلتی و کاهش بدشکلی‌های اسکلتی و نیز ارتقاء سیستم ایمنی بدن ماهی می‌گردد.

استفاده از مواد اولیه باکیفیت مانند پودر ماهی، کنجاله سویا، آرد گندم، گلوتن گندم، سبوس گندم، دانه ذرت، مکمل‌های معدنی و ویتامینه، روغن ماهی و همچنین استفاده از مواد جاذب غذایی موجب می‌شود تا ماهی با اشتهای کامل خوراک را مصرف کرده و به‌دلیل هضم‌پذیری بالای آن، مدفوع کمی دفع کند که این امر سبب می‌شود شرایط کیفی آب کمتر دچار تغییرات شود و لذا این خوراک برای سیستم‌های پرورش متراکم مناسب می‌باشد. یکی از ویژگی‌های این خوراک دارا بودن مواد محرک سیستم ایمنی مانند پروبیوتیک و پری‌بیوتیک در آن است که موجب بالا رفتن کارایی سیستم ایمنی غیراختصاصی ماهی و درنتیجه افزایش مقاومت ماهی نسبت به بیماری‌ها می‌شود.

در تولید خوراک ماهی کپور از دو سیستم اکستروژن و پرس‌پلت استفاده می‌شود. در سیستم اکستروژن که از پیشرفته‌ترین تکنولوژی روز دنیا است، می‌توان خوراک را به‌صورت فرورونده، شناور و یا نیمه شناور تولید کرد. در این سیستم ابتدا اقلام خوراکی با استفاده از آسیاب‌های میکرونیزه به ذرات با آردینگی بالا تبدیل‌شده و در دستگاه اکسترودر تحت‌فشار و دمای مناسب در معرض بخارآب پخت می‌شوند. خوراک تولید شده در این روش به دلیل استفاده از مواد همبند مناسب، ژلاتینه شدن کامل نشاسته، آسیاب شدن کامل مواد اولیه و پخت بسیار خوب دارای شکل مناسب و قوام بسیار بالایی است، که این امر نه‌تنها موجب رشد سریع و یکنواخت و کاهش ضریب تبدیل غذایی در طول دوره پرورش می‌گردد، بلکه سبب می‌شود آب سیستم پرورش کمتر دچار آلودگی گردد. خوراک ماهی کپور معمولی به دلیل عادت تغذیه این ماهی که بیشتر از مواد موجود در کف استخر استفاده می‌کند، یک خوراک فرورونده می‌باشد، اما با توجه به عادت‌پذیری این ماهی به خوراک‌های شناور در صورت تمایل مشتری، امکان تولید آن به‌صورت شناور نیز وجود دارد. خوراک ماهی کپور بر اساس اندازه ماهی در ۵ دسته به مشتریان ارائه می‌گردد که عبارت‌اند از:  پیش آغازین، آغازین، پیش پرواری، پرواری و مولد.

کپور

 

جدول میزان تغذیه روزانه خوراک اکسترود ماهی کپور معمولی (براساس درصد وزن زنده در روز)
>800 ۴۰۰-۸۰۰ ۱۰۰-۴۰۰ ۵۰-۱۰۰ ۲۵-۵۰ ۱۰-۲۵ ۵-۱۰ ۲-۵ (gr)/(° C)
تغذیه با توجه به میزان اشتهای ماهی <15
۰/۹ ۱/۲ ۱/۷ ۲/۱ ۲/۶ ۳/۲ ۴/۰ ۴/۸ ۱۵-۱۷
۱/۰ ۱/۴ ۱/۹ ۲/۳ ۳/۰ ۳/۷ ۴/۷ ۵/۶ ۱۷-۱۹
۱/۲ ۱/۶ ۲/۲ ۲/۷ ۳/۵ ۴/۳ ۵/۵ ۶/۵ ۱۹-۲۱
۱/۴ ۱/۸ ۲/۶ ۳/۱ ۴/۰ ۵/۰ ۶/۵ ۷/۶ ۲۱-۲۳
۱/۶ ۲/۰ ۳/۰ ۳/۷ ۴/۶ ۵/۷ ۷/۵ ۸/۸ ۲۳-۲۵
۱/۸ ۲/۵ ۳/۴ ۴/۳ ۵/۲ ۶/۵ ۸/۵ ۱۰/۲ ۲۵-۲۷
۲/۰ ۲/۹ ۴/۰ ۴/۹ ۵/۹ ۷/۴ ۹/۵ ۱۱/۶ ۲۷-۲۹
۲/۲ ۳/۲ ۴/۴ ۵/۵ ۶/۵ ۸/۲ ۱۰/۴ ۱۲/۷ ۲۹-۳۱
تغذیه با توجه به میزان اشتهای ماهی >31
مقادیر اعلام شده جدول فوق تقریبی بوده و بسته به شرایط هر مزرعه می تواند تغییر کند

 

واحد تحقیق و توسعه شرکت فرادانه، کمیته آموزش و تحقیق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>