موفقیت جهاد دانشگاهی در تولید واکسن بومی ماهیان سردابي

واکسن بومی ماهیان سردابی ساخت محققان جهاد دانشگاهی تهران، صبحروز سه شنبه بيست و هفتم بهمن ماه ۱۳۹۴ همزمان با افتتاحیه همایش ملی «ایمنی و واکسیناسیون در ماهیان سردابی» با حضور رئیس سازمان دامپزشکی کشور رونمایی شد.

t

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، واکسن بومی ماهیان سردابی به روش تزریقی می تواند بیماریهای استراپتوکوکوزیس و لاکتوکوکوریس را از بین ببرد.
برای تولید این واکسن از سوش های بومی استفاده شده و به همین دلیل موثرتر از مشابه خارجی خود عمل می کند.
تولید واکسن ماهیان سردابی به روش غوطه وری سال ۹۰ آغاز شد که به دلایل مختلف از جمله بالا بودن حجم مورد نیاز مورد استقبال قرار نگرفت و نوع تزریقی آن توسط محققان سازمان جهاد دانشگاهی تهران برای اثرگذاری بیشتر و افزایش راندمان، تولید شده است.
مهدی خلج، رئیس سازمان دامپزشکی کشور طی سخنانی در مراسم رونمایی از واکسن بومی ماهیان سردابی، تولید این واکسن توسط نیروهای محقق جهاد دانشگاهی را افتخاری برای کشور عنوان و ابراز امیدواری کرد که با استفاده از این واکسن شاهد تولید غذای سالم باشیم و از این طریق زمینه افزایش رفاه و شادابی مردم و افزایش درآمد فعالان صنعت آبزی پروری فراهم شود.
در این مراسم که در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران برگزار شد همچنین از تلاش های دکتر مهدی سلطانی - استاد و پژوهشگر ممتاز دانشگاه تهران و مدير واحد تحقيق و توسعه شركت فرادانه - و مهدی میار - کارشناس شیلات و تولید کننده و کارآفرین برتر کشور- و به عنوان پیشکسوتان این حوزه تقدیر به عمل آمد.
در این مراسم همچنین از کتاب «بیماری های ویروسی ماهیان» تالیف مدير واحد تحقيق و توسعه شركت فرادانه دکتر مهدی سلطانی و دکتر محمد کاظم عبدی نیز رونمایی شد.